Tudnivalók állattartóknak

Gyakran Ismételt Kérdések

Ezen az oldalon összegyűjtjük a legfontosabb információkat, melyre egy állattartónak szüksége lehet.
Az egyes kérdésekre kattintva tekintheted meg a válaszainkat.

ÖRÖKBE SZERETNÉK FOGADNI EGY ÁLLATOT, MI A TEENDŐ?

Nézd meg, hogy van-e számodra megfelelő kutya, a “Kutyáink” menüpontban. Amennyiben igen, kérjük, kövesd az “Örökbefogadás menete” menüpontban leírtakat.

KÓBOR VAGY ELPUSZTULT ÁLLATOT LÁTTAM. MIT TEGYEK?

Ha kóbor kutyát vagy elpusztult állatot látsz:

Az esetet jelentsd a helyi gyepmesteri telepnek.

Amennyiben Paks közigazgatási területén láttad, kérjük, vedd fel a kapcsolatot a Paksi Ebrendészeti Teleppel.

Telefonszám:
+3620/243-5888
Bejelentést:
Hétfőtől péntekig: 8:00 – 20:00 között
Szombat, vasárnap: 8:00 – 20:00 között tudnak fogadni.
Ezen időn kívül csak hatósági kérésre, indokoltan sürgős esetben – ember, állat veszélyeztetése esetén – van lehetőségük rendelkezésre állni
ELVESZETT VAGY MEGSZÖKÖTT A HÁZIÁLLATOM. MIT CSINÁLJAK?
  • Ellenőrizd, hogy a kutyád chipje regisztrálva van-e a http://www.petvetdata.hu/ oldalon, illetve a feltüntetett adatok helyesek-e..
  • Vedd fel az állatorvossal a kapcsolatot, jelezd neki, hogy megszökött a háziállatod. Ő tudja regisztrálni, hogy az állat elveszett. Ha változtak az adataid, azt is jelezd neki. 
  • Érdeklődj a helyi gyepmesteri telepen, illetve a helyi állatvédő szervezeteknél. 

Továbbá javasoljuk, hogy minél több fórumon tedd közzé, hogy keresed a kedvencedet. Ehhez keress egy olyan képet, amin jól látható az állat és ne felejtsd el felsorolni azokat az ismertetőjegyeket, amiről beazonosítható.

  • Fotóval töltsd fel helyi Internetes csoportokba (Facebook csoportokba, fórumokra, apróhirdetési oldalakra)
  • Javasoljuk, hogy jelezd a helyi rádió és újság szerkesztőségeinek is.
HOL TALÁLOM AZ ÜGYELETES ÁLLATORVOSOK LISTÁJÁT?

Tolna vármegyében nincs szervezett állatorvosi ügyelet.
Javasoljuk, hogy sürgős esetben keresd a non-stop állategészségügyi szolgáltatást nyújtó Dunaföldvári Állatkórházat, melyet a Túri Kft. üzemeltet.

MI A TEENDŐ, HA ÁLLATKÍNZÁSRÓL VAN TUDOMÁSOM?

Nem megfelelő körülmények között történő állattartás esetén (pl. nem etetik rendszeresen, nem itatják, tartási helye nem megfelelő):

Panaszt tenni a település jegyzőjénénél lehet, melyet írásban szükséges bejelenteni. Erről a 1998.évi XXVIII törvény az állatok védelméről és kíméletéről illetve a 334/2006 (XII. 23.) Korm. rendelet az állatvédelmi hatóság kijelöléséről rendelkezik.

Ha állatkínzásról van tudomásod:

Az állatkínzás bűncselekménynek minősül, ezért a 107 vagy 112-es telefonszámon vagy a police.hu oldalon tehetsz bejelentést. A látottakat elmondhatod az ORFK Telefontanú szolgálatnak is az ingyenesen hívható 06-80-555-111-es telefonszámon.

HOGYAN TUDHATOM A KUTYÁMAT BIZTONSÁGBAN SZILVESZTERKOR?

A szilveszteri durrogtatások ijesztőek a kutyák és cicák számára. 
Mit tegyél, hogy kedvencedet biztonságban tudd?

  • Kutyád legyen chipezve, és rendszeresen ellenőriztesd, hogy ad-e jelent a transzpondere! 10 elveszett és chipezett kutyából 9 hazakerül!
  • Figyelj rá és ellenőrizd, hogy az orvos regisztrálja is be a chipet, mert enélkül a chip semmit sem ér! Az adataid legyenek aktuálisak, a legfontosabb a telefonszám! A regisztrációt te is tudod ellenőrizni itt (az adatokat nem, azt csak állatorvos tudja): http://www.petvetdata.hu/
  • Kedvenced nyakába tegyél egy bilétát a telefonszámoddal, vagy írd a nyakörvére, így akkor is gyorsan felhívhatnak, ha éppen nincs a közelben orvos vagy chipolvasó!
  • Ha kell, szilveszter előtt és utána pár napra vidd be a házba, zárt garázsba, kazánházba, hogy megvédd a számára félelmetes durrogtatásoktól!
  • Már napokkal korábban figyelj jobban, de szilveszter délutánján, Újév napján, és utána még pár napig csak pórázon sétáltasd, nehogy megijedjen egy közelben becsapódó petárdától és elrohanjon!
  • Este már inkább ne vidd le ebben a pár napban, vagy csak egy rövid egészségügyi sétára.
  • Az állatorvosoddal konzultálva használhatsz természetes alapú nyugtatót!